Kuşkonmaz nasıl pişirilir, Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

style="display:block"
data-ad-format="autorelaxed"
data-ad-client="ca-pub-8889961586893247"
data-ad-slot="2465737869">

DOĞAL ÖDEM ÇÖZÜCÜ: KUŞKONMAZ

Vücut sisteminde detoks etkisi gösteren Kuşkonmaz, K vitamini, B vitamini (folat), C vitaminive A vitamini açısından oldukça zengindir. Folat dışında B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri de bulunan kuşkonmaz, lif, manganez, bakır, fosfor,potasyumve protein için iyi bir kaynaktır.

Kuşkonmazda yüksek miktarda bulunan B vitamini (folat), sağlıklı bir kalp damar sistemi için çok önemlidir. Folat seviyesinin düşmesi kalp hastalıkları riskini artırır. Bir poriyon kuşkonmaz, günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar. Sodyum içeriği oldukça düşük olan kuşkonmaz,potasyum açısından da zengindir. Mineral profili, içerdiği aktif aminoasitle birleşince diüretik bir etki oluşturur.

Bu nedenle, özellikle adet döneminde vücudunda su toplanması (ödem) oluşan kadınlara iyi gelir. Bağırsakları korur.
Kuşkonmazda inüln adlı özel bir karbonhidrat vardır. Bu karbonhidrat, bağırsakta iyi bakterilern gelişimini ve aktivitesini artırır. Bu da zararlı bakterilerin bağırsak da tutunmasını zorlaştırır.

BÖBREK VE GUT HASTALARI TÜKETMESİN

Böbrek sorunu veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin içeren yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık sorunlarına yol açar. Vücutta fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle bağlantılı sorunların iki örneği ise gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumudur.

Kuşkonmazın faydaları:

• Kalp hastalıkları riskini azaltır
• Detoks etkisi yapar
• Bağırsakları korur
• Yaşlanma karşıtı özelliği vardır
• Ağrıyı iltihabı azaltır
• Afrodizyak etkisi gösterir
yiyenler, iyotlu besinler yada iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir.

Kuşkonmaz nasıl pişirilir
1 demet taze kuşkonmaz
4 adet taze soğan ,ince doğranmış
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1/2 çay kaşığı tuz
1/4 tatlı kaşığı öğütülmüş karabiber
Zeytinyağını bir tavaya koyun,taze soğanları,kuşkonmazları kavurun,Ardından sırası ile tuz ve karabiberi ekleyin.Soğuduktan sonra fotoğraftaki gibi taze soğanın uç kısımları ile bağlayarak,buketler yapın..
Açıklama : Kuşkonmaz Otu (Asparagus officinalis): Sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, meyvaları kırmızı otsu bir bitki olan Kuşkonmaz bitkisi daha çok ılıman iklimlerde ve sulak yerlerde yetişir. Süs bitkisi olarak da kullanılan Kuşkonmaz aynı zamanda A, B1, B2 ve C vitaminleri ile protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Kuşkonmazın Faydaları: İyi bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz, idrar yollarını temizler ve vücutta oluşan ödem şişliklerini gidermeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Sinirleri kuvvetlendirir ve zihin yorgunluğunu giderir. Diş ağrısını hafifletir. Gözleri ve kalbi kuvvetlendirir. Karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kanı temizler. Kandaki şeker oranını düşürür. Egzama ve sivilcede faydalıdır. Cilde canlılık verir.

Etiketler :kuşkonmaz kavurma kuşkonmazlı yemekler kavurma tarifleri sebze kavurma taze soğanlı yemekler organik organik yemekler sağlıklı yemekler doğal yemekler

HGS